Co je textové RPG?

18. prosince 2015 v 14:34

Co je RPG?

RPG je zkratka pojmu "Role playing game", což v přeneseném významu znamená "Hra na hrdiny". RPG je druh hry, kde hráči zaujímají role fiktivních postav, které si podle daných pravidel vytvoří, a za které v samotné hře jednají.
RPG hry se většinou odehrávají ve fiktivním světě, kde má postava přímou možnost ovlivňovat příběh a rozvíjet ho podle sebe. Na svět RPG hry proto musí dohlížet buď člověk nebo počítačový program, který hlídá pohyb postav a jejich činy a dále rozhoduje o následcích konkrétních činů vykonaných hráči. Pravidelně usměrňuje a kontroluje a rovněž přejímá zodpovědnost za postavy, které do světa sám vkládá. Například protivníky nebo přátele hrdinů ovládaných hráči. U nás toto obstarává postava Vypravěče, který občas bude do hry zasahovat a jeho slovo je nad všechny zákony.

Typy RPG:

RPG her je několik druhů. Ta původní byla stolní a princip byl v tom, že se na určité věci muselo házet mnohostěnnou kostkou. Ku příkladu pravděpodobnost toho, zda se trefíte, když do někoho chcete zaseknout meč. Tuto hru řídil PJ neboli Pán jeskyně, což musel být opravdu nadšenec s velkou fantazií, protože na jeho slovech se odvíjelo prakticky všechno.
Také existovaly RPG hry v knihách. Přečetli jste si kapitolu (tzv. gamebooky) a na konci bylo několik možností, co udělat a ty vás odkazovaly na určité stránky v knize a na nich zase byly možnosti. Takové knihy měly i 1200 stran, ale nikdy jste nepřečetli více než teba 200, protože tam bylo tolik možností.
Ale nejznámější asi vždycky budou počítačová RPG, kde roli vypravěče a PJ převzala přímo ta hra, která vám příběh prakticky nalajnovala. Vy jste se mohli rozhodnout, jak daný úkol uděláte, jestli jako dobrák, a nebo ten největší hajzl, ale víceméně jste nemohli ovlivnit příběh nebo jen v detailech.

V čem je textové RPG jiné?

Jistě jste někdy hráli hru Baldur´s gate, Fallout, Zaklínače, Borderlands, Might and Magic, Diablo a nebo nějaké Elder Scroll. Pokud ne, princip je v tom, že si vytvoříte autentickou postavu, tak jak vám dovolují pravidla hry. Tu posíláte na mise a ona se časem vylepšuje a hrajete za ní, jako byste to byli vy. Je opravdu důležité, abyste se do postavy co nejvíce vcítili, protože jen tak bude postava skutečně uvěřitelná pro ostatní hráče. Nesmíte si představovat, že hrajete hru. Na tu krátkou chvíli, kdy postujete, nejste vy, ale myslíte jako postava a postava jako vy.

Rozdíl mezi jakýmkoliv jiným RPG a textovým je v tom, že veškerá hra probíhá v postech, kdy píšete do návštěvních knih, které symbolizují jednotlivá místa, co jako postava děláte, co si myslíte a co říkáte. Takže nic vlastně nevidíte. Vše si musíte pouze představovat. Trochu vám v tom pomáhají ilustrační obrázky a popisy postav a jednotlivých míst ale to, jak moc vás hra bude bavit záleží primárně na vaší představivosti a na představivosti toho, s kým zrovna hrajete. Je to jako byste četli knihu, kterou sami můžete ovlivňovat. A bude v ní pouze tolik násilí, tolik krve a tolik sexu, kolik sami budete chtít.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama